Dobry początekNa dobry początek fotorelacja z tegorocznego rozpoczęcia XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji "Interakcje" w warszawskiej Galerii Działań.Oczywiście zapraszamy serdecznie do Piotrkowa Trybunalskiego (11-15.05.2009) !


Po raz pierwszy idea festiwalu ”Interakcje” pojawiła się w 1998 roku; w maju 1999 roku ujrzał światło dzienne pierwszy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji „Interakcje”. Festiwal zazwyczaj zaczyna się w Warszawie, gdzie przylatują zagraniczni uczestnicy, kilku z nich prezentowanych jest w Galerii Działań prowadzonej przez znanego, multimedialnego artystę i organizatora festiwali Freda Ojdę. Właściwym miejscem Festiwalu jest Piotrków Trybunalski, dokąd udają się wszyscy zaproszeni artyści. W ciągu 9 lat w festiwalu wzięło udział wielu artystów z ponad 20 krajów świata z Europy, Ameryki, Azji, Australii, Nowej Zelandii. Wystąpili artyści z Japonii, Francji, Anglii, Kanady, Izraela, Hiszpanii, Meksyku, Indii prezentując całą skalę współczesnego rozumienia świata przez sztukę, różnorodność kultur, tradycji. Na kolejnych pokazach pojawiali się artyści najwybitniejsi o światowej sławie, ale i młodzi, odkrycia ostatnich czasów. ”Performance jest dzianiem się - pisze wieloletni uczestnik i współtwórca festiwalu, klasyk sztuki performance w Polsce, Jan Świdziński - różniąc się od sztuki tradycyjnej, która jest istnieniem niezależnie od czasu czy miejsca. Performance istnieje tu i teraz w całym specyficznym kontekście miejsca i czasu, w którym się odbywa. Robiąc performance zacieramy różnice między sztuką a rzeczywistością, miedzy tym, co sztuczne a tym co naturalne.”

XI edycja Festiwalu poświęcona jest szerokiej prezentacji sztuki performance 3 Ameryk: Północnej, Środkowej i Południowej. Jest to pierwsza w Polsce i prawdopodobnie pierwsza w Europie propozycja twórczej konfrontacji tego, co aktualne w amerykańskiej sztuce performance, ze sztuką europejską. Cel ten osiągnięty zostanie dzięki uczestnictwu w tym projekcie artystów i teoretyków sztuki reprezentujących Europę i Ameryki.
Po raz pierwszy Festiwal jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Kultura 2007-2013, jako element 5-letnigo projektu projektu pt. „A space for live art”, realizowanego wspólnie z 7 europejskimi instytucjami artystycznymi z Brukseli, Madrytu, Glasgow, Kuopio, Lubljany, Lyonu, Hamburga.

Zaproszeni artyści:
- Sara Letourneau (Canada)
- Alejandra Herrera (USA)
- Paola Paz Yee (Mexico)
- Julian Higuerey (Venezuela)
- Ignacio Perez (Venezuela)
- Aidana Rico (Venezuela)
- Elvira Santamaria (Mexico)
- Carlos Monroy (Colombia)
- Marcio Shimabukuro (Brazil)
- Pilar Talavera (Peru)
- Leticia Santa Cruz (Aregentina)
- Leonardo Gonzalez (Chile)
- Jonathan Vivanco (Chile)
- Alejandro Leonhardt (Chile)
- Richard Spartos (USA)
- Alexander Del Re (Chile)
- Anna Kalwajtys (Poland)
- Przemysław Kwiek (Poland)
- Michelle Browne (UK)
- Johanna Householder (Canada)
- Fabien Montmartin (France)
- Grupa Łuhuu! (Poland)
- Belen Cueto (Spain)
- Ryszard Piegza (France)
- Tina Valentan (Slovenia)
- Małgorzata Butterwick (Poland)
- Peter Baren (Netherlands)
- Gaetan Rusquet (Belgium)
- Pepe Murciego & Roxana Popelka (Spain)
- Jan Świdziński (Poland)
- Grupa Artystyczna Restauracja Europa (Poland)
Krytycy/Dokumentaliści- Josefina Alcazar (Mexico)
- Łukasz Guzek (Poland)
- Małgorzata Butteriwck (Poland)
- Tamina Hauser (Chile)
- Nieves Correa (Spain)
- Hilario Alvarez (Spain)


foto:P.Sulej