Między innymi i o kobiecie

Jutro o godzinie 18.00 w Galerii Kameralnej w Słupsku
odbędzie się wernisaż wystawy Marty Deskur "Między innymi i o kobiecie"
Wystawa będzie czynna do 28 sierpnia 2009 roku.

Marta Deskur mieszka i pracuje w Paryżu i w Krakowie, jest absolwentką francuskich szkół artystycznych. W latach 1983-88 studiowała w Ecole des Beaux-Art, w Aix-en-Provence (Francja). Początkowo realizowała prace malarskie. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła prace na obszarze wideo i fotografii. Jest autorką instalacji, w których wykorzystuje przezroczystość fotograficznego tworzywa. Rozpoczynała malując, dziś korzysta z wielu mediów, uprawia fotografię, video, performance, tworzy instalacje.

Jej dotychczasowa twórczość dotyka wielu tematów, wśród których można pokrótce wyróżnić trzy działy. Pierwszy z nich to prace nawiązujące do własnego życia artystki, a także do jej relacji z przyjaciółmi i rodziną. Drugi - prace inspirowane ikonografią chrześcijańską. Trzeci - to najmniej spójna i trudna do ujęcia grupa prac opowiadająca o rzeczach, ludziach, wartościach ważnych dla autorki, niejako jej wzorcach i autorytetach.

Zrealizowała m.in. projekty: Marta Deskur. Rodzina (CSW Łaźnia 2000), Nowe Jeruzalem (Galeria Starmach 2007), Dziewice (Galeria Potocka, 2002), Fanshon (Le Guern, 2004). Jej prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Museum Bochum (Niemcy), Sonje Museum of Contemporary Arts Collection (Korea), Galerii Potocka w Krakowie, Galerii Arsenał w Białymstoku.