Connectionmiejsce:: Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie, plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa, tel.: (0-22) 657 23 38


Instalacja Antoniego Malinowskiego na Zamku Królewskim w Warszawie jest integralną częścią wystawy The Polish Connection, która równolegle odbywa się w Dulwich Picture Gallery w Londynie. Ta dwu częściowa wystawa ma miejsce w ramach polsko-brytyjskiego projektu Polska!Year.
Artysta, zainspirowany ideą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stworzenia kolekcji obrazów dla Warszawy, inicjuje konceptualny czasoprzestrzenny most między przeszłością a teraźniejszością, między Dulwich Picture Gallery a Zamkiem Królewskim.


Antoni Malinowski - londyński artysta, urodzony w 1955 r. w Warszawie, absolwent warszawskiej ASP i londyńskiego Chelsea Collage of Art. Pracując z pigmentem, światłem, ruchem i czasem, bada dynamiczną relację pomiędzy przestrzenią obrazu i architektury. Tworzy on efemeryczne lub trwałe interwencje w architekturze, maluje obrazy, ściany, sufity i trotuary, kreuje taneczny performance poprzez budynki i miasta, współpracuje z kompozytorami i muzykami. Główną uwagę poświęca percepcyjnym, emocjonalnym i fizycznym cechom kolorów. Najbardziej znaną pracą artysty w architekturze jest słynna trzypiętrowa Vermilion Wall - Cynobrowa Ściana, którą stworzył w Royal Court Theatre na Sloane Square w Londynie.
Ważniejsze wystawy: Synchrony w Camden Arts Centre w Londynie oraz Thresholdscapes (Londyn, Rotterdam) - muzyczna współpraca Michaela Nymana.
Ważne indywidualne wystawy ostatniej dekady:
2007 - Gimpel Fils, London
2005 - Bridging Lines Milan, Studio Visconti i Assab One Milan;
2004 - Bridging Lines Venice, CTR Venice;
2004 - New Paintings, Gimpel Fils, London;
2002 - Thresholdscapes, Gimpel Fils, London;
2002 - Luxor Theatre Rotterdam, permanent wall murals in collaboration with Bolles i Wilson;
2001 - installation at The Architectural Association, London;
1998 - A Wall Drawing for RIBA, London; 1997 - Synchrony, Camden Arts Centre, London.
Prace Malinowskiego znajdują się w kolekcjach m.in. The Arts Council, British Council oraz w zbiorach muzeów - np. Tate w Londynie.
więcej:
www.antonimalinowski.co.uk

Instalację The Polish Connection w Arkadach Kubickiego oglądać można od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00; w niedziele - od 11.00 do 18.00. Wstęp bezpłatny.