Zmarł prof. Wojciech Bruszewski

W niedzielę w wieku 62 lat zmarł prof. Wojciech Bruszewski - reżyser, operator filmowy, fotograf, prekursor sztuki wideo w Polsce.


Wojciech Bruszewski urodził się we Wrocławiu, w Łodzi ukończył studia na wydziałach: operatorskim i reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Później związał się ze sztuką awangardową. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej, którą budował z Józefem Robakowskim, Zbigniewem Rybczyńskim i Ryszardem Waśką.
W latach 70. uczestniczył w międzynarodowym ruchu Kina Strukturalnego. Najważniejszą manifestacją tego ruchu była seria wystaw "Film Jako Film". Pierwsza edycja miała miejsce w Niemczech (w Kolonii, Stuttgarcie, Essen i Berlinie), a druga w roku 1978 w Londynie. Był też członkiem grupy Zero-61. W Polsce był prekursorem sztuki wideo. Jako filmowiec i wideomaker brał udział w prestiżowych wystawach artystycznych, takich jak documenta 6, documenta 8 w Kassel czy Presences Polonaises w Centrum Pompidou w Paryżu.
W roku 1980 został stypendystą DAAD w Berlinie Zachodnim. Reprezentował tam sztuki wizualne (w tym samym roku polską literaturę reprezentował Kazimierz Brandys, a muzykę współczesną Bogusław Schaeffer). Bruszewski jest autorem systemu kodowania polskich znaków AmigaPL, następcy standardu xJP, dla komputerów Amiga i systemu Amiga OS.
Napisał też prześwietną książkę "Fotograf". W ostatnim czasie zrealizował (wspólnie z żoną Małgorzatą Kamińską) filmy promujące Łódź, które zgarniały nagrody na wszelkich krajowych i światowych festiwalach.