Widok


Wystawę można oglądać do końca grudnia 2009 roku. Codziennie, do późnych godzin wieczornych, prace będą wyświetlane na szybie galerii. Okno, które jest zupełnie pospolitym elementem architektury, zawiera jednocześnie potencjalnie bardzo wiele znaczeń i możliwości. Jest takim rodzajem granicy, który szczególnie podkreśla możliwość spotkania. Pozwala na zajrzenie do środka galerii, odkrywa częściowo wnętrze budynku. Pełni tę najprostszą, a jednocześnie tak ważną przy ekspozycji sztuki rolę - wpuszcza naturalne światło.

Apteka Sztuki postanowiła odwrócić tę sytuację, emitując światło z wnętrza galerii ku ulicy. Wyświetlanie videoartu na dużej, witrynowej szybie pozwala stworzyć równoległą do pomieszczeń galerii przestrzeń wystawienniczą. Jej szczególną cechą jest nieinwazyjny sposób wejścia w przestrzeń publiczną. Jest to również sposób zwrócenia się ku szerszej publiczności, która na co dzień nie zawsze chętnie odwiedza takie miejsca. Tutaj zostaje zaproszona do zatrzymania się na chwilę w swojej codziennej drodze. Wystawa ma na celu skonfrontowanie prac i przybliżenie ich publiczności, zarówno tej galeryjne, jak i przypadkowym przechodniom.

W wystawie udział biorą:

Julia Bistuła (ur. 1985 r.) - studiuje na wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział min. w festiwalu Machtraum w Berlinie (2008), wystawie Bunt peryferii w Broku (2008), festiwalu Przemiany Wisły w Warszawie (2009). Jej stałą instalację można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Julia Bui-Ngoc (ur. 1984 r.) - Studentka czwartego roku warszawskiej ASP w pracowni audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego, absolwenta Łódzkiej Szkoły Baletowej, związana min. z teatrem Gardzienice, współautorka projektu Babaryba czyli kobieta po grecku. Działa w obszarze teatru, happeningu, performance’u oraz na ich styku.

Marta Kossakowska (ur. 1983 r.) - absolwentka wydziału rzeźby warszawskiej ASP w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Jej prace były prezentowane m.in. na wystawach zbiorowych Sztuka cenniejsza niż złoto w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008/9), Rewolucje 1968 w warszawskiej Zachęcie (2008). W 2009 roku prezentacje jej twórczości przygotowała Galeria Happen Transfer.

Tomas Rafa (ur. 1979 r.) - absolwent pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP, studiował również na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Zajmuje się videoartem, videoinstalacją, fotografią i rzeźbą.

Jakub Słomkowski (ur. 1982 r.) - absolwent wydziału malarstwa na ASP w Warszawie. Obok videoartu w centrum jego zainteresowań leżą akcje happeningowe, działanie w przestrzeni publicznej i performance. Jest autorem projektu Kolacja na Hucie (2007, 2008, 2009) w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wziął udział min. w wystawie Aram w Galerii Fibak (2007) i Machtraum w Berlinie (2008). Jego praca Music Box zdobyła trzecią nagrodę w konkursie Samsung Art Masters 2009.

Wojciech Tymicki (ur. 1984 r.) - Od 2006 roku studiuje na Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale Rzeźby, w pracowni Przestrzeni Audiowizualnej Grzegorza Kowalskiego. Jego prace pojawiły się min. na wystawie Żebro Ewy? w Galerii Studio w Warszawie i 13 Muz w Szczecinie (2009), oraz Sensualna w Galerii Sztuki Współczesnej Starmach w Krakowie (2008). Zajmuje się videoartem, performancem, instalacjami i fotografią.

Marcin Wójcik (ur. 1980 r.) - student wydziału animacji Polsko Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. W swoich pracach wykorzystuje zarówno klasyczny video art jak i animację komputerową.