Oblicza fotografii, 275 stron, cena: 45.00 zł

Niedawno wydawnictwo KROPKA powołało do życia nową książkę Krzysztofa Jureckiego „Oblicza fotografii”. Znaczna jej część poświęcona jest mało znanym wątkom z okresu międzywojennego: zarówno z zakresu dokumentu fotograficznego (Józef Szymańczyk), modernizmu (Karol Hiller, Janusz M. Brzeski i Kazimierz Podsadecki) czy awangardy (Hans Bellmer). Następną część autor przeznaczył na rozrachunki z polską fotografią awangardową. Sporo miejsca Jurecki poświęcił Zofii Rydet oraz Wiesławowi Hudonowi (zapomnianemu przez historyków sztuki artyście, który był jednym z pierwszych polskich konceptualistów na przełomie lat 60./70.), a także spróbował ocenić portretową twórczość Krzysztofa Gierałtowskiego. Końcowa część tej historycznej z założenia publikacji poświęcona jest fotografii lat 80. i 90., zarówno w sensie analiz ogólnych, jak i bardziej szczegółowym (Andrzej J. Lech, Eva Rubinstein czy Grzegorz Przyborek).

Książka jest ilustrowana pracami ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, archiwum autora książki oraz zdjęciami udostępnionymi przez prezentowanych twórców, przy czym warto zaznaczyć, że niektóre fotografie publikowane są po raz pierwszy.
„Oblicza fotografii” to zbiór ponownie zredagowanych i opracowanych tekstów już wcześniej publikowanych. Tym razem zostały one zebrane w jednej książce, aby stworzyć zarys wybranych zjawisk zarówno o charakterze problemowym i przekrojowym, jak i monograficznym.

Krzysztof Jurecki, Oblicza fotografii, 275 stron, cena: 45.00 zł