Ksawery Sominski SEEING IS FORGETTING otwarcie 24.10.2010 godz.12.00


kurator: Weronika Trojańska

Inżynier, poeta, wizjoner, fizyk, badacz, wynalazca. Ksawery Sominski to artysta, którego twórczość zdradza dziwną komitywę z ironią losu i meandrami historii. Działalność Sominskiego, urodzonego w 1923 roku w podwarszawskim Milanówku, nie była dotąd bliżej znana polskiej publiczności. Artysta, który podczas II wojny światowej został zmuszony wyemigrować do Belgii, spędził całe życie poza granicami ojczystego kraju. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych, na całym świecie (m.in. w Kunsthalle Wien w Wiedniu, Nationalgalerie w Berlinie czy w MOMA w Nowym Jorku), znajdują się także w prestiżowych kolekcjach (m.in. De Pont, Tilbury, Holandia; Kunstmuseum, Bern, Szwajcaria; Zeno X Gallery, Bruksela, Belgia). Wystawa w Galerii Naprzeciw w Poznaniu jest drugą indywidualną prezentacją jego twórczości w Polsce (pierwsza miała miejsce w maju b.r. w poznańskiej Galerii Muzalewska). Składają się na nią prace powstałe od początku lat 60. ubiegłego wieku do roku 1979, w którym artysta zmarł tragicznie w wypadku samochodowym. Nie jest to jednak typowa wystawa retrospektywna, lecz, jak twierdzi Weronika Trojańska, kuratorka pokazu, „mikrokosmos jego artystycznych opowieści, swoisty esej i miraż historii”. Zebrane instalacje i rysunki artysty mają na celu ukazanie tego twórcy, jako badacza „historycznej fikcji”, pragnącego za pomocą sztuki przeniknąć i zrozumieć jej tajemnicę. Poprzez bogactwo gromadzonych, komentowanych i interpretowanych motywów pochodzących z różnych czasoprzestrzennych wymiarów powszechnie znanej rzeczywistości, starał się zgłębić ich prawdziwe Istnienie. Zestawiając samotne „ja” marzyciela z potęgą kosmosu, poszukiwał istoty więzi człowieka ze światem. Utwierdzenia w nim wyobraźni.

Sominski wypracował szczególną strategię artystyczną. Używając tradycyjnych mediów (jak rysunek czy fotografia) wychodzi poza tradycyjnie rozumianą rolę artysty. Przyjmuje rolę historyka, archiwisty, opowiadacza historii, galerzysty, krytyka, projektanta wystaw, socjologa, kolekcjonera, wizjonera, magika.

Tworzy instalacje, w których do własnych obiektów włącza materiały archiwalne czy ready-mades. Jego prace to fuzja artystycznych i technologicznych eksperymentów. Oscylują na granicy sztuki i życia, historyczności i fikcji, prowadząc grę między autobiografią a zmyśleniem. Przypominają zebrane skarby i zabawki małego chłopca, rysunki szalonego inżyniera i konstruktora, pamiątki dziwnego podróżnika czy historyka. Mówiąc słowami J. Baudrillarda, skrywają nieobecność głębokiej rzeczywistości. Rozgrywają się na granicy obecności i nieobecności. Pełni i pustki. W punkcie przecięcia się marzeń z rzeczywistością. Uzmysławiają pragnienie ułudy i oszukują w bardzo przekonujący sposób, poprzez odkrywanie rzeczywistości.

Ksawery Sominski ur. 5 sierpnia 1923 roku w Milanówku koło Warszawy zm. W 1979 roku. Ukończył historię na Uniwersytecie w Antwerpii oraz tamtejszą Królewską Akademię Sztuk Pięknych. Prace artysty były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w prestiżowych galeriach i muzeach na świecie.


galeria NAPRZECIW

ul. Solna 4, UA Poznań,

wernisaż 24.10.2010 godz.12.00


Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie zrezygnował ze stanowiska


" Nieodwołalnie zrezygnował dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie - taką krótką wiadomość dostaliśmy dziś na Alert24. Wiadomość potwierdziła Katarzyna Wakuła, rzecznik muzeum. - Oficjalna wiadomość zostanie wydana o 14, jednak potwierdzam, Dyrektor zrezygnował ze stanowiska - powiedziała.Informacja o godzinie 14 jednak nie pokazała się na stronie muzeum. - Proszę uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Zainteresowanie ze strony mediów jest na tyle duże, że zastanawiamy się, czy nie zwołać konferencji prasowej. Profesor Piotrowski musi jeszcze porozmawiać w tej sprawie z ministrem - mówi rzecznik Katarzyna Wakuła.

Piotr Piotrowski objął stanowisko dyrektora w roku 2009. Był kontrowersyjną postacią. Głośno było o jego konflikcie z pracownikami muzeum. Na początku tego roku, po zapowiedzi wypożyczenia przez Muzeum Narodowe "Bitwy pod Grunwaldem" do Berlina i Krakowa, zaprotestowała przeciw jego działaniom Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główna konserwator muzeum. Piotrowski powołał niezależną komisję konserwatorską, która miała wydać opinię w tej sprawie, po czym zapowiedział zwolnienie jej za "działanie na szkodę dyrekcji".

30 sierpnia 30 sierpnia pracownicy muzeum wystosowali do dyrektora list protestacyjny w tej sprawie. Podpisało się pod nim 182 ze 190 pracowników naukowych i konserwatorów muzeum.

Osobny list do dyrekcji wystosowała wtedy także Elżbieta Charazińska, kurator zbiorów sztuki polskiej (pisze m.in.: "Zachodzi tu dość kuriozalne zjawisko, że za dobrze, sumiennie i z pełnym zaangażowaniem wykonywaną pracę, zamiast uznania i pochwały, spotyka ją [Dorotę Ignatowicz] niezasłużona kara"). Pismo do ICOM (Międzynarodowej Rady Muzeów UNESCO) napisał również Przewodniczący Kolegium Kuratorów muzeum prof. Witold Dobrowolski.

Piotrowski był także jednym ze współpomysłodawców kontrowersyjnej i popularnej wystawy "Ars Homo Erotica", prezentującą sztukę homoseksualną.

Jak donosi gazeta.pl Warszawa, ok. godz 11 doszło do 7-minutowego spotkania z pracownikami muzeum. Dyrektor zakomunikował, że jest to jego ostatnie spotkanie z pracownikami, i że najpierw chciał to powiedzieć im, a potem dopiero Radzie Powierniczej, ministrowi i mediom. Według reporterów stołecznej redakcji, do dymisji zapewne skłonił dyrektora ostatni komunikat Rady, która odrzuciła jego strategię dla Muzeum na najbliższe 10 lat."

Dług publiczny w Polsce wynosi już prawie 710 mld zł


http://www.zegardlugu.pl/

Jedna z najlepszych rzeźb/instalacji/interwencji w przestrzeni publicznej !
Panie Leszku gratulacje w całego serca.
Nas jedynie martwi to, że miejsca niedługo zabraknie na dodatkowe zera.



Toman w Farbiarni





Sławomir Toman (ur. 1966 r) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Ecole Regionale de Beaux-Arts w Rennes we Francji. Ma w swoim dorobku wystawy indywidualne m.in. w Galerii Pryzmat w Krakowie, Grodzkiej w Lublinie (2001), Galerii Kameralnej w Słupsku (2002), Otwartej Pracowni w Krakowie, Galerii Karowej w Warszawie, Pod Podłogą w Lublinie (2003), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2005), Galerii Piekary w Poznaniu (2006). Uczestniczył w wystawach zbiorowych, m.in. Krajobraz końca wieku w Galerii BWA w Bielsko-Białej (1997), W tym szczególnym momencie w CSW w Warszawie (1998), Najgroźniejsze pędzle w Królikarni w Warszawie (2000), Pamięć i Uczestnictwo w Pałacu Opatów w Gdańsku, Gentelman's story w Centrum Sztuki Zamek w Poznaniu (2005), Nowe Tendencje w Malarstwie Polskim w Galerii BWA w Bydgoszczy (2006), 17 mgnień wiosny w Państwowej Galeria Sztuki w Sopocie (2007) Viennafair w Wiedniu (2007) Kolekcja/sammlung w Bezirksmuseum Margareten w Wiedniu (2008). Stypendysta Ministra Spraw Zagranicznych Francji (1995) i Ministra Kultury RP (2002). Laureat Nagrody Magazynu o Sztuce Arteon w 2001 roku. Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

Jurry Zieliński / Galeria Zderzak, Muzeum Narodowe w Krakowie


Szanowni Państwo
Przygotowujemy właśnie dużą przeglądową wystawę prac Jurry Zielińskiego
która odbędzie się w pażdzierniku tego roku w Krakowie, w Galerii Zderzak i w Muzeum Narodowym.
W związku z tym zwracamy się do Państwa z pytaniem
czy w Państwa zbiorach znajdują się prace Jurry Zielińskiego.
Informacja ta jest nam potrzebna do kwerendy
której uwieńczeniem będzie katalog prac Jurrego.

Jeżeli znajdują się w Państwa posiadaniu prace Jurrego, bardzo prosimy
o przesłanie informacji o obrazie wraz ze zdjęciem.
Jeśli Wiedza Państwo o osobie lub instytucji, która jest w posiadaniu
obrazu Jerzego Ryszarda Zielińskiego, będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Mam nadzieję na pozostanie z Państwem w kontakcie.
Z serdecznymi pozdrowieniami, (-) Joanna Piecyk asystent kuratora wystawy



Parkowanie z Kasią Krakowiak 7-8 sierpnia 2010 Gdańsk, Park Oliwski




Rokrocznie program PARKOWANIA jest inny, różnorodny i mamy nadzieję, że ciekawy. W ubiegłych latach naczelnym tematem była literatura, wystawa sztuki współczesnej oraz szeroko pojętą nauką, techniką i technologią. W 2010 roku pragniemy skupić się na wydarzeniach i działaniach artystycznych, edukacyjnych i społecznych, których hasłem wywoławczym będą 4 żywioły – woda, ziemia, ogień, powietrze.
parkowanie gdańsk park oliwskiKażdy z żywiołów jest niezbędny ludziom do życia. Każdy z nich posiada zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty. Każdy z nich normalizuje trzy pozostałe. Elementy pracują w harmonii ze sobą, aby tworzyć i podtrzymywać życie. Postrzegano je zawsze jako cztery twórcze energie wszechświata. Ta idea, powstała przed wiekami i rozwinęła się w starożytnej Grecji, a dla nas staje się punktem wyjścia do ułożenia programu PARKOWANIA 2010. Żywioły są zjawiskami, ogarniają nas i potrafią zmienić w jednej krótkiej chwili otaczający nas krajobraz. Stanowią źródła ogromnej siły. Rozpatrywane jako elementy przyrody nie dają się do końca posiąść i kontrolować, a przez swoją gwałtowność i zaskakującą moc pokazują ludziom kruchość egzystencji. Każdy żywioł ma specyficzne cechy. W analizie jeszcze istotniejsze są interakcje, wzajemne oddziaływanie żywiołów, Żywioły w przyrodzie i w życiu rzadko występują samodzielnie. Na ogół „mieszają„ się ze sobą w rozmaitych proporcjach, by zachowana była równowaga. I taką właśnie „zrównoważoną” mieszankę pragniemy przygotować na tegoroczne PARKOWANIE.
Do tegorocznej edycji PARKOWANIA zaproszeni zostali koordynatorzy i kuratorzy poszczególnych sekcji programowych – Kamila Wielebska (wystawa sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej), Marcin Dymiter (wydarzenia muzyczno-dźwiękowe), Honorata Martin (projekty edukacyjno-warsztatowe).
WSTĘP WOLNY!
Program 4 edycji PARKOWANIA:
1. Wystawa sztuki współczesnej pt.: „ Piąty Element”
- realizując w tym roku wystawę pokusiliśmy się o zaprezentowanie jej nie na terenie Parku Oliwskiego, ale w „mini-parkach” jakimi są przydomowe ogrody i ogródki mieszkańców dzielnicy Stara Oliwa, realizując tym samym wystawę nie tylko dla, ale i we współpracy z lokalną społecznością. Do projektu zostali zaproszeni artyści: Zuzanna Janin (Polska), Jakub Materka (Polska), Romeo Gongora (Gwatemala), Masashi Echigo (Japonia), którzy stworzą obiekty, wydarzenia i instalacje „komentujące” temat wystawy. Będzie to pierwsza taka realizacja w Trójmieście, z udziałem doskonałych artystów z Polski i ze świata, którzy w większości nie prezentowali wcześniej swoich prac w Gdańsku. Kuratorką wystawy jest Kamila Wielebska.
2. Pokazy filmów:
-wieczorne pokazy filmów, każdego dnia jeden film, w godzinach 21.00-23.00
Warto wspomnieć, że tak jak co roku repertuar filmowy, jest ściśle związany z tematem przewodnim PARKOWANIA, dlatego, w tym roku zaprezentujemy filmu powiązanie z 4 żywiołami, m.in. projekcja filmu „Tlen” reż. I. Wyrypajew
3. Wydarzenia muzyczno-dźwiękowe
Działania muzyczne i dźwiękowe w ramach PARKOWANIA będą odwoływać się do żywiołów, do przestrzeni przyrody, zjawisk fizycznych. Dźwięk to przecież fala, którą rozchodzi się w powietrzu. Warto to sobie przypomnieć lub uświadomić.
- audioteka 4 żywiołów
Projekt polegający na opracowaniu dźwiękowym, odwołaniu się do tematu 4 żywiołów. Do tej realizacji pragniemy zaprosić artystów zajmujących się nagraniami terenowymi, studiowaniem przestrzeni. Praca, która ma powstać przywołuje i otwiera wyobraźnię dźwiękową. Istnieje inny rodzaj dźwięku niż miejski odgłos. Nagrania terenowe będą odwoływać się do 4 żywiołów i każdy z artystów w indywidualny sposób przygotuje ich konkretny dźwiękowy aspekt. Praca będzie miała charakter międzynarodowy. Do tej pory do współpracy zaprosiliśmy: australijskiego artystę Roberta Curgenvena (powietrze), Francesco Lopeza (ogień) oraz Marcina Dymitra (woda). Prace zostaną zamontowane i prezentowane w nieinwazyjny sposób w przestrzeni Parku.
- koncert w powietrzu – akustyczny koncert na dwie perkusje (Tomek Sowiński i Tomek Chołoniewski)
Koncert specjalny "w powietrzu" z minimalnym użyciem nagłośnienia - miejsce trawnik przy „grotach szeptów”. przez sprzęt, nie ma ograniczonego miejsca. Dźwięk płynie tak jak chce. Każdy słyszy inaczej. Specjalny koncert, który odwołuje się do grania i użycia powietrza (żywiołu) jako nośnika dźwięku. Do projektu zapraszam artystów szczególnie pracujących z dźwiękiem, czasem. Koncert interpretujący zastaną przestrzeń parku. Odbiorca nie jest ograniczany
- akcje artystyczne Kasi Krakowiak – premierowe działanie w Trójmieście!
1. mobilna instalacja TĘCZA
2. warsztaty PTASIE RADIO
Kasia Krakowiak – urodzona w 1980 r. Była asystentką prof. Mirosława Bałki w Pracowni Rzeźby na ASP w Poznaniu. Od 2008 r. prowadzi mobilny projekt radia all. FM. Brała udział w ponad 20 wystawach grupowych i indywidualnych. Współtworzy interdyscyplinarne grupy, współpracuje z technologami telefonii komórkowej, krótkofalowcami, programistami. Wykorzystuje przestrzeń Internetu oraz częstotliwości radiowe. Jej projekt FreeRadioJaffa to interwencja w przestrzeń audialną. Artystka „pożycza częstotliwość” od stacji radiowych i spacerując np. wzdłuż korków ulicznych powoduje, że w samochodach słychać jej transmisję. Audycje polegają na wygłaszaniu krótkich haseł, np. w Izraelu nawiązywały one do eksmisji Arabów z Jafy, a we Wrocławiu – losu mieszkańców domów poniemieckich. W audycjach prezentowanych w 2008 r. w ramach wystawy Nie ma sorry w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, tematem audycji był potencjał, jaki niesie ze sobą hałas. Artystka kontynuuowała tą linię pracą Zabiorę Cię na Księżyc, pokazywanej w CSW Znaki Czasu w Toruniu w ramach projektu Poszliśmy do Croatan. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
- koncert Stefana Schneidera z projektem MAPSTATION „Africa Chamber” - Polska Premiera!!!
Nagrywający jako Mapstation Stefan Schneider otwiera tajemnicze pudełko, z którego wydobywa się mnóstwo niesamowitych dźwięków. Artysta, tworząc muzykę żywcem wziętą z Afryki, zabiera nas w dźwiękową podróż po nieznanych i pełnych niespodzianek terenach tego kontynentu. Oniryczny klimat „The Africa Chamber” opiera się w dużym stopniu na dubowej rytmice, czasem bardzo bliskiej płycie „Daxaar” Steve’a Reida. Schneider tworzy imitację afrykańskich dźwięków, łącząc brzmienie tradycyjnych instrumentów ze współczesną elektroniką. Doskonale udaje mu się budowanie pustynnego klimatu - wędrujemy razem z karawaną przez bezkres kontynentu przemierzając pustynię, puszcze i napotykając po drodze inne, tajemnicze niespodzianki (świetna, elektroniczna „Cobra). Afryka Schneidera jest dzika, nieokiełznana, szalona i groźna ale jednocześnie spokojna, przez cały czas zachęca, aby odkrywać ją coraz intensywniej. To taki dźwiękowy atlas, będący zapisem podróży po najstarszym z kontynentów – wędrówka po ciepłych terytoriach palcem po mapie, w tym wypadku w ciekawy sposób zrealizowana za pomocą dźwięków. [Jakub Knera]
- realizacja słuchowiska na żywo na podstawie Lao Tse Wielka księga Tao z udziałem Daniela Odiji
- akcja artystyczna 'jedna minuta ciszy”
Akcja, w której uczestniczą goście Parku w Oliwie, uczestnicy PARKOWANIA. Projekt polega na zebraniu ludzi w jednym miejscu, krótkiej prezentacji idei i następnie zachowania ciszy przez jedną minutę - bez komórek, aparatów, mp3, rozmów itp.
4. Warsztaty, zabawy i interaktywne gry plenerowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych
- Glinoland - warsztat tworzenia baśni i ilustrowania jej budowaniem postaci z gliny
- warsztaty tworzenia kalejdoskopów W krzywaśnym zwierciadle
Do stworzenia programu zajęć warsztatowo-edukacyjnych została zaproszona nieformalna grupa artystyczna "Dziewczyny do Wzięcia" w składzie: Honorata Martin, Ula Wasilewska, Agnieszka Gajewska i Justyna Kuklo.
- gra w boules: nauka i stworzenie miejsca dla popularnej francuskiej gry parkowej, w której mogą uczestniczyć całe rodziny
- spacer z ornitologiem
5. Rodzinne Śniadanie na trawie
Jak co roku zapraszamy wszystkich na niedzielne, wspólne śniadanie na trawie. Gdańszczanie wraz z koszami piknikowymi przybywają na wspólny posiłek do Parku Oliwskiego.
6. Otwarte, dwudniowe zajęcia sportowo-relaksacyjne z jogi, tai chi i falun dafa
PROGRAM PARKOWANIA:
SOBOTA - 07 sierpnia 2010
9.00-10.00 spacer z ornitologiem [Brama Główna]
10.00-11.00 otwarte zajęcia z tai-chi [Trawnik za Wozownią]
11.00-11.30 otwarte zajęcia z jogi dla dzieci [Trawnik przy boisku szkolnym]
11.30-12.30 otwarte zajęcia z jogi [Trawnik przy boisku szkolnym]
11.00-19.00 audioteka 4 żywiołów [Alejka w Ogrodzie Botanicznym za Palmiarnią]
11.00-14.00 warsztaty dźwiękowe Kasi Krakowiak PTASIE RADIO [Plac przed wejściem do Pałacu Opatów]
12.00 otwarcie wystawy Piąty Element + spacer kuratorski z Kamilą Wielebską [Ogródki przy ul. Kwietnej 5]
12.00-20.00 wystawa Piąty Element [Okolice ul. Kwietnej + staw przy ul. Spacerowej]
14.00-15.00 otwarte zajęcia z falun dafa [Trawnik za Wozownią]
12.00-17.00 warsztaty tworzenia z gliny GLINOLAND [Trawnik za Muzeum Etnograficznym]
12.00-20.00 gra w boules [Alejka w Ogrodzie Botanicznym za Palmiarnią]
17.00-17.01 akcja (bez)dźwiękowa JEDNA MINUTA CISZY [Alejka przed pomnikiem Adama Mickiewicza]
17.30-18.30 koncert w powietrzu Tomka Sowińskiego i Tomka Chołoniewskiego [Trawnik przy pomniku Adama Mickiewicza]
21.00-23.00 plenerowa projekcja filmu TLEN, reż. I. Wyrypajew (122') [Aleja Lipowa]
NIEDZIELA - 08 sierpnia 2010
9.00 -10.00 spacer z ornitologiem [Brama Główna]
10.00-12.00 śniadanie na trawie [Trawnik za Muzeum Etnograficznym]
11.00-11.30 otwarte zajęcia z jogi dla dzieci [Trawnik przy boisku szkolnym]
11.30-12.30 otwarte zajęcia z jogi [Trawnik przy boisku szkolnym]
11.00-19.00 audioteka 4 żywiołów [Alejka w Ogrodzie Botanicznym za Palmiarnią]
12.00-13.00 otwarte zajęcia z tai-chi [Trawnik za Wozownią]
12.00-17.00 warsztaty konstruowania kalejdoskopów W KRZYWAŚNYM ZWIERCIADLE [Plac obok Palmiarni]
12.00-20.00 gra w boules [Alejka w Ogrodzie Botanicznym za Palmiarnią]
12.00-20.00 wystawa Piąty Element [Okolice ul. Kwietnej + staw przy ul.Spacerowej]
13.00 spacer kuratorski z Kamilą Wielebską [Ogródki przy ul. Kwietnej 5]
14.00-15.00 otwarte zajęcia z falun dafa [Trawnik za Wozownią]
16.00-17.00 słuchowiska na żywo na podstawie Lao Tse Wielka księga Tao z udziałem Daniela Odiji i Edyty Czerniewicz [Altanka]
19.00-19.30 powarsztatowa instalacja Kasi Krakowiak PTASIE RADIO [Okolice Groty Szeptów i pomnika Adama Mickiewicza]
19.30-20.30 koncert MAPSTATION [Altanka]
21.00-22.30 plenerowa projekcja filmu Spotkania na krańcach świata, reż. W. Herzog (99') [Aleja Lipowa]
Podczas PARKOWANIA wstęp do Oddziału Sztuki Nowoczesnej i Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Pałacu Opatów za symboliczną 1 PLN. Godziny otwarcia 10.00-17.00