Marek Konieczny Think Crazy













http://www.artpluson.pl/events/20-marek-konieczny-think-crazy-rococo/lots


Graffiti Non Stop we Wroclawiu

Juz 11 grudnia w Galerii Centrum Kultury AGORA, rusza wystawa podsumowujaca piec lat dzialan w ramach projektu Graffiti Non Stop we Wroclawiu.

Okragla rocznica sprzyja podsumowaniom. Zaprezentowana zostanie kolekcja plocien tworzonych przez uczestnikow poprzednich edycji GNS, rozbudowana przez artystow zaproszonychdo udzialu w tegorocznym projekcie Hala Produkcyjna, ktory odbywal sie we wrzesniu w Centrum Kultury AGORA.

Oprócz prac rodzimych writerów min. FOXY i WIUR, SAINER, BEZT, NARIS,CRAX, ESZE, SAIKO, TONE, ARIN, ESTE, BART, DOZEN, OTEK, CIAH CIAH. Zobaczyć będzie można również efekty pracy artystów z różnych części Europy m. in. VHILS (Portugalia), ZMOGK (Rosja), NASTE i ESTEO (Bułgaria).
Kolekcji płócien towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Bartosza Hołoszkiewicza -- fotografa dokumentującego projekt GNS/MOS oraz pracę grupy kolektyf od ponad dwóch lat.
WYSTAWA
11–31/12/2009, Czynna od poniedziałku do piątku
w godzinach: 10.00 do 18.00.

Adres: Centrum Kultury AGORA
ul. Serbska 5A, Wrocław










piksel.art.pl

SPOTKANIE FILMOWE

wtorek, 8 grudnia, od g.19:

Annie Leibovitz - Życie w obiektywie

Life Through A Lens

Reż: Barbara Leibovitz

Prod: USA 2006

czas: 80 min.

polskie napisy






tęsknię



słyszysz cholero?



wyspa


Koniec roku za pasem i choć do ostatecznego terminu składania deklaracji podatkowych jeszcze mamy sporo czasu warto już pomyśleć, komu oddamy 1% naszych podatków. To ważne, bo w ten sposób częściowo decydujemy, która z organizacji pożytku publicznego będzie mogła prowadzić działalnośc statutowa niezależnie od tego, czy otrzyma publiczną dotację na działalność czy nie. Liczy się nawet najmniejsza kwota, każda przybliża możliwość przetrwania i działania.

Fundacja Wyspa Progress, prowadząca na terenach postoczniowych w Gdańsku Instytut Sztuki Wyspa i Modelarnię funkcjonuje wyłącznie dzięki prywatnym darowiznom, składkom artystów oraz celowym dotacjom na realizacje konkretnych projektów, w znakomitej wiekszości spoza krajowych żródeł publicznych. Nie posiadamy stałego budżetu ani funduszu żelaznego. Utrzymujemy miejsca sztuki dzięki naszym darczyńcom i własnej determinacji. Nasza fundacja nie zatrudnia pracowników etatowych a działalność statutowa opiera się głównie o aktywność wolontariuszy. Jeśli cenicie to, co robimy i jeśli podoba się Wam, że Instytut Sztuki Wyspa funkcjonuje jako jedyna w tej skali całkowicie niepubliczna i niekomercyjna organizacja promująca sztukę współczesną w Polsce, prosimy o wzięcie pod uwagę skierowania jednego procenta należnych podatków na rzecz naszej działalności programowej.

Od czterech lat otrzymujemy wsparcie od wielu z Państwa i grono tych osób ciągle rośnie. Pieniądze przeznaczamy na realizację naszych zadań statutowych oraz opłacanie tych kosztów, które nie mogą być pokrywane z dotacji na projekty. Bardzo dziękujemy za pomoc w tym, że możemy dalej trwać i działać. Dzięki tej pomocy wierzymy, że działamy w sieci przyjaciół i że nasza działalnośc jest dla Państwa ważna.

Pozdrawiamy i zapraszamy do lektury poniższej informacji prawnej
Zespół Wyspy

Osoby fizyczne mogą na rzecz Fundacji WYSPA PROGRESS, która posiada status organizacji pożytku publicznego przekazać 1% podatku dochodowego. Należy tego dokonać poprzez wskazanie w zeznaniu rocznym nazwy organizacji pożytku publicznego (wraz z numerem jej wpisu do KRS), której podatnik zamierza przekazać 1% podatku. Takie wskazanie jest równoznaczne z wnioskiem podatnika o przekazanie tej kwoty organizacji pożytku publicznego. Prawo do przekazania 1% podatku przysługuje zarówno podatnikom opłacającym podatek według skali podatkowej (zeznania roczne: PIT-36 lub PIT-37), jak i podatkiem od dochodów giełdowych (zeznanie roczne - PIT-38) oraz podatkiem od dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych według stawki 19% (zeznanie roczne - PIT-36L). Warunkiem przekazania 1% podatku jest zapłata przez podatnika w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty 1%. W przypadku, w którym darczyńca wyraził na to zgodę, naczelnik organu podatkowego (łącznie z przekazaniem kwoty 1% podatku) przekazuje organizacji pożytku publicznego imię, nazwisko i adres darczyńcy oraz wysokość kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji. Przekazanie tych danych bez zgody podatnika będzie naruszeniem tajemnicy skarbowej oraz ustawy o ochronie danych osobowych.

Fundacja Wyspa Progress
KRS 0000063731
Nr konta właściwy dla wpłat 1%:
23 1020 1811 0000 0802 0102 6996












J.LUDWIŃSKI 3 grudnia 2009 Galeria Awangarda

SZTUKA W EPOCE POSTARTYSTYCZNEJ


3 grudnia 2009 roku o godz. 17.15 w Galerii Awangarda we Wrocławiu odbędzie się prezentacja tomu tekstów teoretycznych Jerzego Ludwińskiego Sztuka w epoce postartystycznej i inne teksty. Książka, która ukazała się właśnie nakładem ASP w Poznaniu i BWA Wrocław jest długo oczekiwaną, pełną – na ile to było możliwe – edycją tekstów i wypowiedzi Jerzego Ludwińskiego, postaci kluczowej dla historii sztuki polskiej, krytyka, teoretyka i organizatora życia artystycznego, którego zasługą było sformułowanie na gruncie polski tendencji konceptualnych w sztuce (sztuka pojęciowa), intensywna działalność koncepcyjna i wystawiennicza (Muzeum Sztuki Aktualnej, Galeria Pod Moną Lizą) a wreszcie krytyczna.

Okładka książki Jerzego Ludwińskiego

Okładka książki Jerzego Ludwińskiego

Na starannie przygotowane przez Jarosława Kozłowskiego wydawnictwo składają się teksty teoretyczne (ilustrowanej przedrukami rękopisów diagramów i konspektów Jerzego Ludwińskiego), rozmowy z Jerzym Ludwińskim oraz konspekty wykładów akademickich, które Ludwiński wygłaszał w PWSSP w Poznaniu.

Jerzy Ludwiński rzadko publikował swoje teksty; nie tylko z powodu nieprzyjaznego klimatu politycznego, swojej konsekwentnie opozycyjnej postawy czy zakazów wszechobecnej cenzury. Lubił mówić i rozmawiać. Chętniej je zatem wygłaszał – w galeriach, klubach, na spotkaniach i warsztatach artystycznych, sympozjach, konferencjach czy plenerach. Wykładając, posługiwał się jedynie zwięzłymi konspektami, często po prostu rysunkowymi diagramami, na kanwie których konstruował myśli i zdania. Budował swoje wypowiedzi na żywo, stawiał hipotezy, rozpatrywał je krytycznie z różnych punktów widzenia, uściślając albo korygując w polemice z samym sobą i ze słuchaczami, których opinie szanował i traktował bardzo poważnie.

Spotkanie poprowadzą Jarosław Kozłowski oraz Andrzej Kostołowski.

3 grudnia, godz. 17.15, Galeria Awangarda, BWA Wrocław, ul. Wita Stwosza 32





JFlisak nr.1


Polecamy i bardzo bardzo serdecznie zapraszamy na wystawę Jerzego Flisaka (jeszcze tylko przez tydzień ), za drobne pieniądze można kupić naprawdę rewelacyjne rysunki Mistrza ( proszę pod uwagę brać nadchodzący okres świąteczny ! ), prezent może zatem być nie banalny i wysmakowany a przy tym wesoły. Kup sztukę na Święta to nasze grudniowe chasło !


Nominacje Kompromitacje 2009

PASZPORTY 2009: Nominacje w kategorii sztuki wizualne

Bez sensacji

Nie był to rok wielkich odkryć i nieoczekiwanego wybuchu talentów. Sukcesy odnosili głównie ci, którzy już wcześniej dobrze radzili sobie w sztukach wizualnych.

Zabrakło też spektakularnych wystaw, zaskakujących propozycji artystycznych, szeroko komentowanych skandali czy choćby małych skandalików. Najważniejszym wydarzeniem mijających 12 miesięcy była niewątpliwie prezentacja wyśmienitej pracy Mirosława Bałki (nasz laureat z 1995 r.) w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Najgłośniejszym zaś, przynajmniej w kraju – inwazja polskich kosmitów na Brukselę zorganizowana przez Pawła Althamera oraz otwarcie – także z jego inicjatywy – Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie.

Kolejny rok z rzędu w sztukach wizualnych trudno dopatrzeć się zgodności w ocenie talentów i wartości. Wielka mnogość galerii, blogów o sztuce, wystaw i pomysłów spowodowała także wiele rozbieżności w ocenie tego, kto na Paszport „Polityki” zasługuje. Krytycy sztuki ponownie byli w swych wyborach wyjątkowo niezgodni. Zgłoszono bowiem nazwiska aż 21 twórców, ale tylko sześciu spośród proponowanych przed rokiem. W peletonie gnającym do sukcesu czołówka zmienia się więc dość często.

Oto nominowani:

Poza oficjalnie nominowaną trójką twórców, bardzo blisko pierwszych trzech miejsc znaleźli się także Tomasz Rygalik i Maciej Sieńczyk, a o ostatecznej kolejności decydowały pojedyncze głosy. Zasługującą na uwagę ciekawostką jest fakt zgłoszenia do nagrody Zbigniewa Libery i Pawła Althamera. Ten pierwszy typowany jest – niemal nieprzerwanie – od 1995 r. (!), ten drugi – od 1999r. I choć osobiście ubolewam, że dotychczas żaden z nich Paszportu „Polityki” nie otrzymał, to jestem też przekonany, że dziś nasze nagrody nie są już tym twórcom do niczego potrzebne, albowiem i bez nich ich kariery świetnie się rozwinęły.

Ponadto zgłoszeni zostali: Paweł Althamer, Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski, Michał Budny, Wojciech Doroszuk, Roman Dziadkiewicz, Maurycy Gomulicki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Zbigniew Libera, Kamil Kuskowski, Anna Molska, Anna Orlikowska, Agnieszka Polska, Tomasz Rygalik, Maciej Sieńczyk, Zorka Wollny,

Oni nominowali:

  • Piotr Bernatowicz, „Arteon”
  • Grzegorz Borowski, „Obieg”
  • Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”
  • Rafał Kamecki, portal www.artinfo.pl
  • Paweł Łubowski, „Artluk”
  • Monika Małkowska, „Rzeczpospolita”
  • Marek Nowicki, „Sztula.pl Gazeta Antykwaryczna”
  • Anna Theiss, „Dziennik. Gazeta Prawna”
  • Jacek Werbanowski, „Exit”
  • Katarzyna Włodarska, „Art & Business”

Widok


Wystawę można oglądać do końca grudnia 2009 roku. Codziennie, do późnych godzin wieczornych, prace będą wyświetlane na szybie galerii. Okno, które jest zupełnie pospolitym elementem architektury, zawiera jednocześnie potencjalnie bardzo wiele znaczeń i możliwości. Jest takim rodzajem granicy, który szczególnie podkreśla możliwość spotkania. Pozwala na zajrzenie do środka galerii, odkrywa częściowo wnętrze budynku. Pełni tę najprostszą, a jednocześnie tak ważną przy ekspozycji sztuki rolę - wpuszcza naturalne światło.

Apteka Sztuki postanowiła odwrócić tę sytuację, emitując światło z wnętrza galerii ku ulicy. Wyświetlanie videoartu na dużej, witrynowej szybie pozwala stworzyć równoległą do pomieszczeń galerii przestrzeń wystawienniczą. Jej szczególną cechą jest nieinwazyjny sposób wejścia w przestrzeń publiczną. Jest to również sposób zwrócenia się ku szerszej publiczności, która na co dzień nie zawsze chętnie odwiedza takie miejsca. Tutaj zostaje zaproszona do zatrzymania się na chwilę w swojej codziennej drodze. Wystawa ma na celu skonfrontowanie prac i przybliżenie ich publiczności, zarówno tej galeryjne, jak i przypadkowym przechodniom.

W wystawie udział biorą:

Julia Bistuła (ur. 1985 r.) - studiuje na wydziale Rzeźby Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział min. w festiwalu Machtraum w Berlinie (2008), wystawie Bunt peryferii w Broku (2008), festiwalu Przemiany Wisły w Warszawie (2009). Jej stałą instalację można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Julia Bui-Ngoc (ur. 1984 r.) - Studentka czwartego roku warszawskiej ASP w pracowni audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego, absolwenta Łódzkiej Szkoły Baletowej, związana min. z teatrem Gardzienice, współautorka projektu Babaryba czyli kobieta po grecku. Działa w obszarze teatru, happeningu, performance’u oraz na ich styku.

Marta Kossakowska (ur. 1983 r.) - absolwentka wydziału rzeźby warszawskiej ASP w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Jej prace były prezentowane m.in. na wystawach zbiorowych Sztuka cenniejsza niż złoto w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008/9), Rewolucje 1968 w warszawskiej Zachęcie (2008). W 2009 roku prezentacje jej twórczości przygotowała Galeria Happen Transfer.

Tomas Rafa (ur. 1979 r.) - absolwent pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP, studiował również na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja). Zajmuje się videoartem, videoinstalacją, fotografią i rzeźbą.

Jakub Słomkowski (ur. 1982 r.) - absolwent wydziału malarstwa na ASP w Warszawie. Obok videoartu w centrum jego zainteresowań leżą akcje happeningowe, działanie w przestrzeni publicznej i performance. Jest autorem projektu Kolacja na Hucie (2007, 2008, 2009) w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wziął udział min. w wystawie Aram w Galerii Fibak (2007) i Machtraum w Berlinie (2008). Jego praca Music Box zdobyła trzecią nagrodę w konkursie Samsung Art Masters 2009.

Wojciech Tymicki (ur. 1984 r.) - Od 2006 roku studiuje na Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale Rzeźby, w pracowni Przestrzeni Audiowizualnej Grzegorza Kowalskiego. Jego prace pojawiły się min. na wystawie Żebro Ewy? w Galerii Studio w Warszawie i 13 Muz w Szczecinie (2009), oraz Sensualna w Galerii Sztuki Współczesnej Starmach w Krakowie (2008). Zajmuje się videoartem, performancem, instalacjami i fotografią.

Marcin Wójcik (ur. 1980 r.) - student wydziału animacji Polsko Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. W swoich pracach wykorzystuje zarówno klasyczny video art jak i animację komputerową.